Komitet Monitorujący program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 przyjął 5 listopada 2024 r. uchwałę zmieniającą FERC. Zmiana programu przyczyni się do wzmocnienia zaawansowanych usług cyfrowych w związku ze zmianą alokacji w obszarze infrastruktury telekomunikacyjnej.
Podjęte działania pozwolą na dalszy rozwój cyberbezpieczeństwa, zarówno na poziomie rządowym, jak i samorządowym.
Wzmocnienie cyberbezpieczeństwa ma ogromne znaczenie w obliczu nasilających się zjawisk zaliczanych do wojny hybrydowej oraz coraz większej cyfryzacji gospodarki. Liczba ataków cybernetycznych w Polsce i całej UE w ostatnich latach stale rośnie. W 2022 r. w Polsce zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w NASK obsłużył ok. 40 tys. zadań związanych z cyberatakami, a w 2023 r. już ok. 80 tys. W 2024 r. przewidywany jest dalszy dynamiczny wzrost tego typu zagrożeń.
Zwiększymy także wdrożenie e-usług publicznych, przy wykorzystaniu nowych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji.
Utworzenie Ogólnopolskiej Sieci Medycznej (OSMED) poprawi łączność między placówkami zdrowia, ich systemami i e-usługami. OSMED zapewni efektywniejsze metody przesyłania danych między jednostkami ochrony zdrowia i poprawi bezpieczeństwo połączeń między nimi.
FERC 2021-2027
Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 jest kontynuacją Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 i stanowi kolejny etap cyfrowej transformacji kraju.
Program poszerzy dostęp do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, zaawansowanych e-usług, zwiększy cyberbezpieczeństwo oraz podniesie kompetencje cyfrowe pracowników administracji.
Jego budżet to prawie 11 mld zł, czyli ok. 2,5 mld euro.